08 12 2009

Kızma Birader oyunu nedir kuralları

Kızma BiraderBaşlama Pozisyonu ve Oyun Hedefi

Kızma Birader, klasik bir zar ve yarış oyunudur, bir set zar ve 4 taşla oynanır. BrainKing şimdilik sıradaki şekilde gösterildiği gibi 2 kişilik versiyonunu sunuyor:

Kızma Birader

Oyunun hedefi 4 taşın tamamını başlangıç pozisyonundaki dikdörtgene yerleştirnektir. Beyaz için - F2, F3, F4, F5 – ve siyah için - F7, F8, F9, F10 -

Hamleler

Oyuncular oyuna 4 taşın hepsi baz alanda başlarlar (büyük beyaz - B2, C2, B3, C3 – ve siyah - I9, J9, I10, J10 - sektörleri). Her tur zar atışıyla başlar, ve hamle ile devam eder. Eğer altı gelirse, oyuncu zarları tekrar atar ve her ikisi (veya daha fazlası) hamle yapmak için seçilen taşla kullanılır. Hamleler oyun tahtasında saat yönünde yapılır.
Başlama pozisyonuna taş çıkarabilmek için (beyaz için E1 ve siyah için G11), mutlaka altı atılmalıdır, aksi halde altı gelene kadar baz alandan çıkamayacaktır. Sıradaki şekil 6-6-2 zarının nasıl oynandığını gösterir: (ilk gelen altı ile) E1’e, sonra C5’e (ikinci altı ile) ve en son A5 (iki ile):Başlangıç pozisyonuna ilk taşın çıkmasına kadar oyunun daha hızlı başlayabilmesi için her turda 3 zar atılır. Bu gerçekleştikten sonra bundan sonraki tüm zarlar tek atılır.

Rakibin taşları nasıl ele geçirilir?

Oyuncunun hamlesi (veya çoklu hamleleriyle) rakibinin taşının bulunduğu yere geliyorsa, o taş ele geçirilmiş olur ve baz alana geri döner. Ele geçirilen taş sadece tekrar altı atılması durumunda başlagıç pozisyonuna çıkabilecektir.

Diğer önemli kurallar

  • Aynı renkteki taşlar birbirlerinin bulunduğu yuvarlağa gidemezler.
  • Eğer mevcut zarla geçerli bir hamle yapılamıyorsa oyuncu pas geçer.
  • Oyuncunun taşı başlangıç pozisyonundaki dikdörtgene girdikten sonra ele geçirilmez.


676
0
0
Yorum Yaz